Cégvezetők figyelem: több millió forint múlik azon, hogy nem ismerjük az adózási lehetőségeinket!
- 5 perc
- Tax consulting
Elérkezett a 2023.évi beszámolók véghajrája. A normál üzleti éves (január 1. – december 31.) vállalkozásoknak 2024.május 31-ig kell elkészíteniük a beszámolójukat és bevallani a 2023-es nyereségük után keletkezett társasági adójukat is. A tapasztalat az, hogy minden második cég nem használja ki a neki jogszerűen járó adóalap csökkentési és adókedvezmények által elérhető lehetőségeket és ez a tény a mai gazdasági környezetben komoly pénzkidobás lehet– hívja fel a figyelmet Szabó Csaba, az ICT Európa Finance Zrt. szakmai igazgatója.
Elérkezett a 2023.évi beszámolók véghajrája. A normál üzleti éves (január 1. – december 31.) vállalkozásoknak 2024.május 31-ig kell elkészíteniük a beszámolójukat és bevallani a 2023-es nyereségük után keletkezett társasági adójukat is. A tapasztalat az, hogy minden második cég nem használja ki a neki jogszerűen járó adóalap csökkentési és adókedvezmények által elérhető lehetőségeket és ez a tény a mai gazdasági környezetben komoly pénzkidobás lehet– hívja fel a figyelmet Szabó Csaba, az ICT Európa Finance Zrt. szakmai igazgatója.
A társasági adócsökkentés három pilléren alapul: az adóhalasztás, az adóalap csökkentés és az adókedvezmények köre.
A legismertebb példája az adóhalasztásnak, illetve a fizetendő adó szétforgácsolásának a fejlesztési tartalék képzése. Azok a vállalkozások szoktak ehhez az adóhalasztási módszerhez nyúlni, akik úgy vélekednek, hogy a következő 4 évben beruházásokat fognak végrehajtani. Hiszen a megképzett fejlesztési tartalékot (egy-két kivétellel szemben) a következő 4 évben kell felhasználniuk, amennyiben nem történik meg, úgy büntetőkamattal együtt kell visszafizetniük a korábban be nem fizetett társasági adót. Sok esetben olyan vállalkozások is élnek ezzel a lehetőséggel, akiknek nincsen beruházási terve, de likviditási problémái merülnek fel, így késleltetik ennek a köztehernek a befizetését – véli szakértő.
Az adóalapcsökkentési lehetőségek és az adókedvezmények köre rendkívül széles palettán mozog Magyarországon. Ezek többnyire kisebb – nagyobb beruházásokhoz kötődnek, de megtalálhatóak K+F kedvezmények is, látványcsapatsport felajánlási lehetőség, térségi- és egyéb kedvezmények, kis- és középvállalatok kedvezménye is. A jelentős különbség, hogy míg az adóhalasztási lehetőségekkel adót halasztunk és idővel megfizetésre kerül, úgy az adókedvezményekkel és bizonyos adóalapcsökkentési lehetőségekkel tényleges adóforintokat takarítunk meg.
Az elmúlt évek során elérhetővé vált a KKV szektorban is a fejlesztési adókedvezmény, amellyel az egyik legnagyobb megtakarítás érhető el, amennyiben beruházás előtt áll a vállalkozás.
Mi is az a fejlesztési adókedvezmény?
A vállalkozások által a társasági adóból igénybe vehető adókedvezmény, ami legfeljebb annak adott évi összegének 80 százalékáig érvényesíthető. Az adózó 13 adóéven át érvényesítheti az adókedvezményt a beruházás üzembe helyezését követő adóévben – vagy döntése szerint a beruházás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő 12 adóévben, legfeljebb a bejelentés, illetve a kérelem benyújtásának adóévét követő 16. adóévben. A törvény meghatározza a minimum beruházási összeget, valamint a beruházás értékének százalékában is korlátozza az igénybe vehető adókedvezmény és a támogatásintenzitás mértékét.
Milyen beruházásoknál vehető igénybe a támogatás?
Adókedvezmény maximális mértéke a beruházás százalékában kkv-k esetében:
A fentiekből is jól látható, hogy a fejlesztési adókedvezménnyel kapcsolatos tájékozódás kiemelt fontosságú az elérhető adókedvezmény mértéke miatt.
Az elmúlt évek során szintén elérhetővé vált az energetikai fejlesztésekkel kapcsolatos adókedvezmény is, amely szintén milliós nagyságrendű megtakarításokat hozhatnak a vállalkozásnak. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a vállalati személygépjárművekkel kapcsolatosan is érhetőek el olyan kedvezmények, mint például a cégautó adókedvezmény.
Az ICT Európa Finance Zrt. szakmai igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt években több mint 100 cégen végzett adózási átvilágításaik eredményeként elmondható, hogy majdnem minden második vizsgált vállalkozás esetében milliós nagyságrendű ki nem használt kedvezmény azonosítható.
A cég átvilágításai során átlagosan 2,6 millió forintnyi olyan befizetett adót talált, amelyet a kedvezmények figyelembevétele mellett nem lett volna szükséges megfizetni. A mai nehéz gazdasági környezetben a legális adócsökkentési lehetőségek ki nem használása komoly pénzkidobás lehet a vállalkozások számára, ezért a végleges társasági adóbevallás elkészítése előtt érdemes tapasztalat adótanácsadóhoz fordulni – hívja fel a figyelmet a szakértő.
Adózási átvilágítási szolgáltatásunk felkeltette az érdeklődését? Jelentkezzen a lenti űrlap kitöltésével, vagy írjon nekünk e-mail-t az info@icteuropa.hu címre. Szakértőink Önnek is megtalálják a legoptimálisabb adózási lehetőségeket!
Main services
Subscribe to our newsletter!
ICT Europa Finance Zrt. is not just a company, our company is a Hungarian-owned consulting and services group, where we have developed a portfolio of high quality services in interrelated areas - tax, accounting, IT, audit, business decision support, law and HR.
Follow us on Facebook, Twitter and LinkedIn!
ICT Europe
91-93. Budafoki út
Budapest 1117
IP West Office Building
Building C, 4th Floor
Phone: +36-1-33-44-279
Email: info@icteuropa.hu
ICT Lions
320 Post Road
Suite 150
Darien, CT 06820
Phone: +1 (475) 272 0330
Email: info@ictlions.com
Website: www.ictlions.com
A member of Russell Bedford International - a global network of independent professional services firms.
©2024 ICT Európa Finance Zrt.