Hogyan érintik a TEÁOR’25 változások a cégeket? Teendők és határidők

A TEÁOR’08-ról TEÁOR’25-re való átállás fontos változásokat hoz a gazdasági szervezetek számára. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és teendőket, hogy segítsünk zökkenőmentesen felkészülni a 2025-ös átállásra.

A TEÁOR’08 (NACE Rev. 2.) 2008. évi hatálybalépése óta a gazdaság számos változáson ment keresztül, ezért szükségessé vált az osztályozási rendszer felülvizsgálata. A 2008 óta hatályos TEÁOR’08-at a TEÁOR’25 váltotta fel. Az új tevékenységi osztályozást bevezető európai jogszabály szerint a gazdasági szervezetek tevékenységét a statisztikai nyilvántartásokban 2025. január 1-jétől új osztályozás szerint kell besorolni.

Az átállás megkönnyítése érdekében a KSH készített egy TEÁOR’25 kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő TEÁOR’08–TEÁOR’25 átkódoló programot. Az új kódkereső program segítségével megjeleníthető a TEÁOR’25 összes kategóriája, illetve lehetséges kód-, vagy szövegrészletet tartalmazó elemekre való keresés is. Emellett az átkódoló program segítségével lehetőség van a 2008-as TEÁOR-kódszám átkódolására az új, TEÁOR’25-kódszám(ok)ra.

Főtevékenységi kód:

A KSH 2025. január 1-jei hatállyal minden nyilvántartott, adószámmal rendelkező gazdasági szervezet esetében elvégezte a főtevékenység átfordítását. Azoknak a gazdasági szervezeteknek, akik elfogadják az új kódot – létesítő okirat esetleges módosításán kívül – nincs további teendőjük. Az új tevékenységkód az adatok elsődleges adminisztratív nyilvántartását vezető szerveknél 2025. január 31-ig átvezetésre került.

A TEÁOR-kód a statisztikai számjel lekérdezésével ismerhető meg az alábbi oldalon, melyhez az adószám első 8 számjegyére van szükség:

A KSH a gazdálkodó szervezeteket cégkapun, az egyéni vállalkozókat ügyfélkapun keresztül értesítette a TEÁOR’25 főtevékenységkódjáról és az új statisztikai számjeléről. A költségvetési szerveket a Kincstár értesítette.

A cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezetek a Cégközlönyben megjelenő hirdetményen keresztül is kapnak tájékoztatást az új főtevékenységkódokról, továbbá az ingyenes céginformációs szolgáltatás útján is megismerhető számukra az új cégadat.

Egyéb tevékenységek:

A főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységek esetében az átfordítást nem a KSH végezte el.

Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül a NAV fordította át az egyértelműen átsorolható (1:1 kapcsolatú) tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig. A költségvetési szervek tekintetében ez a Kincstár feladata.

Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak szét (1:n kapcsolatok), akkor nem történik automatikus átfordítás. Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.

A cégbejegyzésre kötelezett szervezetek a 25T201T jelű, a cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek a 25T201 jelű, a civil szervezetek pedig a 25T201CSZ jelű NAV-adatlapon, míg a költségvetési szervek a Kincstárnál tehetnek eleget bejelentési kötelezettségüknek.

Kódok módosítása:

Amennyiben a gazdasági szervezet nem fogadja el a megajánlott tevékenységi kódot, akkor a NAV-nál tudja kezdeményezni annak módosítását az előző fejezetben leírtak szerint.

A szervezetnek nincs külön teendője a KSH felé és más szervezet felé sem, mivel a NAV továbbítja az egyablakos rendszeren keresztül a módosított kódokat.

Amennyiben a szervezet nem módosítja a kódjait 2025. július 1-ig, akkor ezáltal hivatalosan elfogadja az új TEÁOR’25 osztályozási rendszer szerint megállapított kódjait. Amennyiben volt TEÁOR’08-ban kódolt, a hivatalos fordítókulcs szerint egyértelműen át nem fordítható egyéb tevékenysége, akkor a szervezet a fenti határidő elteltével tudomásul veszi, hogy azok törlésre kerülnek a nyilvántartásból.

Létesítő okirat módosítása:

Létesítő okiratot csak maga az adott szervezet módosíthat, így abban nem kerül átvezetésre az új kód. Az új főtevékenységkódot – akár azt, ami megajánlásra kerül, akár azt, amire a szervezet 2025. július 1-ig változtat – elegendő akkor átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet cégjegyzékben vezetett adatait módosítja.

Amennyiben a szervezet július 1-je után módosít a főtevékenységkódján, akkor viszont azt – a megszokott módon – kötelező azonnal módosítani a létesítő okiratban is.

A főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységeket alapesetben is akkor kell csak átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet valamilyen oknál fogva eleve változtatni akar a dokumentumon.

A fentiek alapján a cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezetek a létesítő okiratuk TEÁOR’25-nek megfelelő módosítását 2024. december 31. napját követően – a rendkívüli átsorolásra tekintettel – bármikor benyújthatják a cégbíróságnak, de legkésőbb 2025. július 1-jét követően a cégjegyzékben vezetett adataik első változásakor kötelesek rá. Amennyiben a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték és közzétételi költség megfizetése nélkül terjeszthető elő.

Lehetséges kockázatok

Az adóköteles tevékenységet folytató cégek kötelesek a NAV-hoz bejelenteni a főtevékenységüket és a ténylegesen végzett tevékenységi köreiket a mindenkor hatályos TEÁOR-nómenklatúrája szerint. Amennyiben egy adózó 2025. július 1-jéig nem jelenti be a TEÁOR’25 szerinti kódját a új osztályozás szerint több kódra szétváló, vagyis automatikusan nem átfordítható, ténylegesen végzett tevékenységei kapcsán, abban az esetben a NAV mulasztási bírságot szabhat ki. A NAV az adózás rendjéről szóló törvény szerinti mérlegelési szempontokat figyelembe véve a természetes személy adózót négyszázezer forintig, nem természetes személy adózót egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.

Abban az esetben ha egy cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezet úgy dönt, hogy külön nem készíti el a TEÁOR’25-nek megfelelően módosított létesítő okiratot és a 2025. július 1-jét követően a cégjegyzékben vezetett adatai első változásakor a cégbírósághoz benyújtott létesítő okiratán sem nem vezeti át a TEÁOR’25-nek megfelelő módosításokat, abban az esetben a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást indíthat. Ennek során a cégbíróság az intézkedésre okot adó körülménytől, illetve annak súlyától függően a céget, illetve ha megállapítható, hogy a törvényességi felügyeleti eljárásra a vezető tisztségviselő adott okot, a vezető tisztségviselőt 100 000 Ft-tól 10 millió Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújthatja.

Fontos hangsúlyozni mind a NAV, mind pedig a cégbíróság bírság kiszabáshoz kapcsolódó mérlegelési jogkörét, azonban nem szabad félvállról sem venni a szankció kockázatát. Érdemes időben elvégezni a KSH és a NAV által kiajánlott tevékenységek ellenőrzését, illetve az automatikusan át nem fordítható tevékenységek meghatározását, majd a szükséges bejelentések és létesítő okirat módosítások elvégzését.

Amennyiben e feladattal kapcsolatban kérdése merülne fel, vagy segítségre lenne szüksége, az ICT Európa cégcsoport szakértői készséggel állnak az Ön és cége rendelkezésére!

Vass Emese, Transzferár tanácsadó

Kapcsolat

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Kollégánk 24 órán belül kapcsolatba lép Önnel és ingyenes konzultációt biztosít, amin egyeztetnek a részletekről.

Form-bg

Vegye fel velünk a kapcsolatot!​