Már több mint egy éve beépült a köztudatba a multinacionális- és a nagyméretű belföldi vállalatcsoportok új adókötelezettsége, a globális minimumadó. Igaz, kezdetben csak az adózási szakemberek érdeklődését keltette fel az új adónem, azonban a tavalyi év végére a potenciálisan érintett cégek pénzügyi és számviteli folyamataiért felelős személyeknek is meg kellett ismerkedniük az új adókötelezettség alapjaival.
Noha az érintettek számára a bevallás elkészítésére és benyújtására kellően hosszú idő áll rendelkezésre, hiszen az adóév utolsó napjától számított 15 hónap (az első adóévben 18 hónap) a határidő, azonban a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adó összegét az éves beszámolóban is fel kell tüntetni, amire csak 5 hónap áll rendelkezésre.
Globális minimumadóról dióhéjban
A globális minimumadó azokat a vállalatcsoportokat érinti, amelyeknél a végső anyavállalat konszolidált beszámolójában a bevétel (nem az árbevétel) meghaladja a 750 millió eurót az elmúlt négy év közül legalább kettőben. Tehát amelyik cégcsoport országonkénti jelentésre (Country-by-Country Report; CbCR) kötelezett, az globális minimumadó alanynak is minősül.
Fontos, hogy bizonyos csoporttagok mentesülhetnek a szabályozás alól, mivel kizárt szervezetnek minősülnek, ugyanakkor a 750 millió eurós bevételi korlát megállapításánál a kizárt szervezet bevételét is figyelembe kell venni Emellett egyes esetekben a belföldi csoporttagok, sőt maga a csoport is mentesíthető.
A globális minimumadó mértéke 15%. Amennyiben egy vállalatcsoport adott országban illetőséggel bíró tagjainak tényleges adómértéke nem éri el ezt a szintet, kiegészítő adófizetési kötelezettség keletkezik.
Határidők
A globális minimumadóval kapcsolatos első fontos határidő a legtöbb cég vonatkozásában már letelt, hiszen a naptári évvel megegyező adóévű vállalkozások számára 2024. december 31-ig kellett bejelentést tenni a NAV részére. Amennyiben ez elmaradt, javasolt mielőbb pótolni, mivel a NAV akár 5 millió forint mulasztási bírságot is kiszabhat.
Ezt követő fontos határidő a globális minimumadó előleg bevallása és megfizetése, amit naptári évvel megegyező adóév estén 2025. november 20-áig kell megtenni. Az éves bevallás benyújtására 2026. június 30-ig van lehetőség.
E határidők távolinak tűnhetnek, viszont nem szabad megfeledkezni a vállalatok 2024-es üzleti évéről készítendő éves beszámolóról sem, aminek a határideje (naptári évvel megegyező üzleti év esetén) 2025. május 31. A számviteli törvény megkövetel globális minimumadóval kapcsolatos információk szerepeltetését is az éves beszámolóban, ezért az új adókötelezettséggel kapcsolatos számításokat nem érdemes halogatni, célszerű minél előbb elkezdeni.
Éves beszámolóban szerepeltetendő információk
A számviteli törvény alapján az éves beszámolóban minden olyan információt be kell mutatni, ami a megbízható és valós összképhez szükséges.
A törvény egyértelműen rendelkezik arról, hogy az eredménykimutatásban az adófizetési kötelezettségek között kell kimutatni a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adó összegét. A kiegészítő adóval kapcsolatban fontos megemlíteni a halasztott adókülönbözeteket is, ami hatással lehet a kiegészítő adó összegére, illetve a tárgyévi változását szintén az adófizetési kötelezettség között kell szerepeltetni. A kiegészítő adó ilyen formán a tárgyévi adózott eredményre is jelentős hatást gyakorolhat.
A halasztott adó és a kiegészítő adó nemcsak az eredménykimutatásban, hanem a mérlegben is megjelenik, ahol a halasztott adókövetelést az eszközök, a halasztott adókötelezettséget és a kiegészítő adót a kötelezettségek között kell szerepeltetni. Ezáltal a vállalat mérlegfőösszegére is hatással vannak.
Az adózott eredmény és a mérlegfőösszeg nagysága többek között a következő évben készítendő beszámoló típusát, illetve a könyvvizsgálati kötelezettséget is befolyásolja, így elengedhetetlen ezen adatok bemutatása és figyelembevétele az éves beszámoló összeállítása során.
A kiegészítő mellékletben minden további olyan információt szerepeltetni kell, ami a vállalkozás vagyoni, pénzügyi helyzetének, működése eredményének megbízható és valós bemutatásához szükséges. Bár a törvény kifejezetten a társasági adó és a kisvállalati adó vonatkozásában követeli meg az adó megállapítás levezetésének bemutatását a kiegészítő mellékletben, azonban javasolt a kiegészítő adó megállapítás legfontosabb lépéseit is részletezni. A halasztott adó tárgyévi változását, illetve jelentős tételeit is szerepeltetni kell a kiegészítő mellékletben.
A számviteli törvény nem tér ki arra az esetre, amikor a vállalkozás az átmeneti mentességgel élve a tárgyévben nem köteles kiegészítő adó kalkulációra és fizetésre. A törvény alapelvei alapján ugyanakkor mindenképpen javasolt a kiegészítő mellékletben feltüntetni, ha a vállalkozás az átmeneti mentességekre tekintettel nem számolt kiegészítő adót.
Komoly kockázatot jelent, ha a globális minimumadó teljes mértékben kimarad az éves beszámolóból. Egy ilyen hiányosság kihatással lehet a könyvvizsgálói jelentés tartalmára, illetve kiadására is. Ezen túlmenően a 2024. évi kiegészítő adó 2025. üzleti évben történő elszámolása jelentős összegű hibát is eredményezhet, ami ún. „három oszlopos beszámoló” készítését vonja maga után. Ez nemcsak többletadminisztrációval jár, hanem ronthatja a vállalat megítélését mind az adóhatóság, mind az üzleti partnerek szemében.
Néhány szó az átmeneti mentességekről
Az új adókötelezettség első három évében lehetőség van átmeneti mentesség (Safe Harbour) alkalmazására, amennyiben ezt az adózó az első évben választja. Fontos hangsúlyozni, hogy a választás elmulasztása jogvesztő, vagyis a második évben már nem lehet élni ezzel a lehetőséggel.
Az átmeneti mentesség az országonkénti jelentés (CbCR) alapján, meghatározott feltételek teljesülése esetén vehető igénybe. Ha ezek a feltételek fennállnak, az adott államban fizetendő kiegészítő adót nullának kell tekinteni, így az érintett vállalatok jelentős könnyítést élvezhetnek. Minden érintett vállalkozás számára javasolt megvizsgálni az átmeneti mentesség alkalmazásának lehetőségét, mivel ez nemcsak jelentős adminisztratív terhektől, hanem komoly pénzügyi kötelezettségektől jelenthet átmeneti mentességet.
Mit tegyen most?
Ne várjon az utolsó pillanatig! A globális minimumadó nem csupán egy adminisztratív kötelezettség, hanem a pénzügyi tervezést is érintő kihívás. Ha eddig még nem kezdte el a felkészülést, most van itt az idő! Egy apró figyelmetlenség is komoly pénzügyi kockázatot jelenthet. Kérjen szakértői segítséget, és biztosítsa, hogy vállalata megfelel az előírásoknak!
A blogcikkünk szerzője: Vizer József, az ICT Business Advisory Zrt. vezető adótanácsadója